asiagordon10 asiagordon10
  • 14-01-2020
  • Mathematics
contestada

At Ralph’s fruit stand 3 apples cost 90 cents. You want to buy 7 apples. How much will they cost ?

Respuesta :

amyvng2008
amyvng2008 amyvng2008
  • 14-01-2020

Answer:

$2.10

Step-by-step explanation:

90 divided by 3

=30

30 times 7

=210

210 divided by 10

=2.10

Answer Link

Otras preguntas

What does a primary key allow a user to do in a database? PLEASE HELP
A Python file that contains variables and functions and can be used in other programs is called a
Fill in the blanks. 14. Tengo escalofrios y a veces __________ calor a. Estoy b. Tengo c. Siento d. Me duele
PLEASE HELP! (English) Why did ancient civilizations create mythology? Mythology entertained the ancient civilizations and distracted them from their troubles.
the speed of all electromagnetic waves in emoty space is 3.0x10^8 m/s .calculate the wavelength for radio waves with frequency 100.0 mhz
list three factors that influence weathering,​
What is the base in the expression 4^5 4 5 9 20 PLS ANSWER FAST !!
Which two statements describe how rock moves through the rock cycle
The sugar and phosphate portion of the nucleotides are found _____ on the DNA twisted ladder.
#24. you and your friends go to the county fair the cost to get in is $8 and the tickets per game to my cost $0.25 each. Write an equation to create a table of