shelbyhope1016
shelbyhope1016 shelbyhope1016
  • 14-01-2020
  • Mathematics
contestada

You spend $4.50 to buy 6 cans of soda.
How do you create a unit rate to find the cost per can?

Respuesta :

skyven123
skyven123 skyven123
  • 14-01-2020
ANSWER- 0.75
Explanation- In order to make a unit rate you basically just divided. Like in this problem you divide 4.50 by 6 to figure out how much one can cost.
Answer Link

Otras preguntas

How does distance affect the apparent magnitude of a star?
Joey has $5.75 made up of dimes and quarters. If Joey has 38 coins, how many of each coin does he have?
What is the definition of absolute value
The total number of inches R(t) of rain during a storm of length t hours can be approximated by R(t) = at t + b , where a and b are positive constants that dep
The introduction of horses to the plain indians by the spanish resulted in:
A restaurant took 1/10 of an hour to use 1/6 of a package of napkins at this rate how many hours would it take to use the entire package
is this correct? i'm really confused
What did sin theta/theta whisper as she angled closer and closer to her boyfriend zero puzzle?
Chemical changes sometimes produce a gas which you can detect by observing
Briefly explain the relationship between nutrition, health and nutritional status