kathrynmeloncon64 kathrynmeloncon64
  • 14-01-2020
  • Mathematics
contestada

You are making a fleece blanket. You buy 2.5 yards of fleece for $19.95.

How much does the fleece cost per yard?

Respuesta :

jasminnarine14 jasminnarine14
  • 14-01-2020

Answer:$7.98

Step-by-step explanation:

$19.95 divided by 2.5 yards

19.98/2.5 =7.98

Answer Link

Otras preguntas

I've been bumping this all morning trying to get help. Will someone please explain how to get the answer please! Indiana Jones is being pulled from a snake pit
How does latitude affect climate
Magnification of emotions, poor decision making, and trouble thinking are effects of alcohol on which body system? A. Cardiovascular system B. Urinary sys
What is the best definition of “scrub suit”?
Mr ramirez bought 1/4 pounds of cashews he divided the cashews equally with 3 childern. how many cashews did each children get
The propeller of a WW2 fighter plane is 2.35 m in diameter a) What is the angular velocity in radians per second if it spins at 1160 rev/min? b) What is the
The most famous buddhist cave temple is located at
Your parents stayed at the famous pyramid shaped hotel in Las Vegas. Your parents brought you back a small model of the hotel. The square base has side lengths
How did the war of 1812 push the U.S. to build factories? We were not as well equipped as the British. The British had more cannons than we did. We needed more
Without water in the vacuole, the whole plant might wilt. Describe how water enters the cell. Include the part of the cell that is responsible for allowing the