cooperwilson223
cooperwilson223 cooperwilson223
  • 15-01-2020
  • Mathematics
contestada

One loaf of bread costs 3.09 for 32 ounces, and another costs 1.40 for 24 ounces. Which is the better buy?​

Respuesta :

AMIM14
AMIM14 AMIM14
  • 30-09-2020

Answer:

The best to buy is Second one as you will get more profit from that

Answer Link
m22027104
m22027104 m22027104
  • 30-09-2020

Answer:

the one loaf of bread cost 3.09 for 32 ounces

Step-by-step explanation:

32 divided by 3.09 equals 10.35

24 didided by 1.40 equals 17.14

Answer Link

Otras preguntas

Explain why trees can be classified as both renewable and nonrenewable resources. In your answer, be sure to define the terms “renewable resource” and “nonrenew
help meee ASAP:) plsss
How many significant figures are there in the measurement 64,000 mg? A. 2 B. 3 C. 4 D. 5
A rheumatologist specializes in diagnosing and treating diseases and disorders involving the bones, joints, and muscles.
PLZ HALP ME :) <3, :p
HELP ASAP: Donald were temes as old as he was five years ago, he will be ten less than two times his age now. How old is Donald?
A birds nest is 12 feet above the ground. A moles den is 12 inches below the ground. What is the difference in the height of these two positions
Find the volume of a ball with a radius of 7cm.
Match each molecular formula to the corresponding empirical formula. C4H802 C₂H₂ 204 C₂H1002
How would I do this please help.