maciekfinfand6860 maciekfinfand6860
  • 15-01-2020
  • Mathematics
contestada

Denny's fruit stall sells oranges for $2 per bag, and he sells pears for $5 per bag. By the end of the day, Denny had made $21. Put this in standard form.

Respuesta :

MeForPresident
MeForPresident MeForPresident
  • 15-01-2020
For this problem, we should assign variables to fruits in order.

x = oranges and y = pears

The cost of each fruit times the number of each fruit sold has to equal a grand total of $21

In standard form, this is written as: 2x + 5y = 21
Answer Link

Otras preguntas

Choose all that apply. 18. Which of the following are requirements for something to be a physical property? A. The property can be observed without changing the
At a NASCAR racetrack, the distance per lap is 2 miles. Lou Lambert drives his car at a constant rate of 160 miles per hour. Ralph Redding drives his car at a c
What happens to the acceleration due to gravity as you move farther away from the center of the earth?
While I was walking to schoed this morning I saw 2 ants and 2 butterflies. My teacher taught me that an insect has 6 legs. Ants one butterflies are both intects
What is the square root of -36
You must be at least 21 to enter the club. х over or under 21
How far is thecrab from thesea level?​
Elizabeth the I was the Protestant ruler of France. Please select the best answer from the choices provided T F
Using the present tense forms of the verbs provided in parentheses, fill in the blanks in the paragraph below. William und seine Freunde (wollen) einige Sachen
Helpppp!!! !! !! !! !!!