hav69 hav69
  • 15-01-2020
  • Mathematics
contestada

60 eggs is $3.88 what is cost per ounce/individual item

Respuesta :

Mgilley Mgilley
  • 15-01-2020

Answer: 6 cents

Step-by-step explanation:

Divide total price by number of units

3.88 divided by 60 is .064 which rounds to .06 or 6 cents

Answer Link

Otras preguntas

I Just need the last page the chart only 15 pts
What equation has a constant of proportionality equal to 4?
I am confused on how to solve this problem. I did the work and got -0.18. Please explain the process to me! When a 57-gram piece of aluminum at 100oC is placed
what are the intercepts of the line Y equals 3x + 9
Please do this and show work. Thank you in advance :)
Rearrange the formula S = 2πrh + 2πr2 for h.
hell me plzzzzzzzzzzzzzz
6(b-5)=12 A 7/8 B 17/6 C 3 D 7 Tell me how you got it plzz
1.Works like the autobiography of Olaudah Equiano helped expose? the brutal conditions of slavery the economic value of the plantation system the flaws of th
what are some things that might cause a mutation