100101
100101 100101
  • 16-01-2020
  • Mathematics
contestada

PLEASE HELP ME:

Gala Apples cost $6.00 for 8 lbs. How much for 1 pound?

Respuesta :

annalouise99 annalouise99
  • 14-04-2020

Answer:

$0.75

Step-by-step explanation:

6 divided by 8 = 0.75

0.75 times 8 = 6

Answer Link

Otras preguntas

Lourdes is going to create a company logo. She will create it in a vector format so that she can resize it without distortion. Which software works best for her
If you borrow $500 at 6 percent interest for 5 years what is the monthly payment?
The coordinates of a figure are (0, 2), (3, 4), (-1, -3), and (2, -1). What is the most specific classification? A. quadrilateral B. Parallelogram C. isosceles
Which country was formerly known as east pakistan?.
i need help with this ​
If a teacher wanted to create a welcoming classroom environment, which nonverbal strategy would be most effective? O smiling and looking friendly reading from t
What is the incubation period before the appearance of symptoms for the common cold?.
What happens to the carbon dioxide that the alveoli receive from the blood?
The 10-second barrier in the 100-meter dash was first broken in the 1968 Olympics, when the winning time was 9.95 seconds. A gym teacher ran the 100-meter dash
What is the best definition of an allusion? a description of a mysterious event or situation a summary of an event that occurred many years ago a reference to a