xzaviermontalbo2
xzaviermontalbo2 xzaviermontalbo2
  • 01-02-2020
  • Mathematics
contestada

an ice Cream truck driver determined he made 3.78 after selling 3 ice CREAM bars (using the equation y=kx) how much would earn if he sold 6 bars

Respuesta :

aliannacosta05
aliannacosta05 aliannacosta05
  • 01-02-2020
$3.78/3 bars = $1.26 per bar. $1.26 times 6 bars equals $7.56
Answer Link

Otras preguntas

How did the issue of slavery divide the union
Which is a true statement? Themes are implied by the writer and are never obvious. Themes may be specific to one culture or apply to multiple cultures. Themes a
What do you think is the most fascinating aspect of the internet?
Despite growing numbers, minority groups in the US continue to face
Susan deposits $1,200 in an account that earns 8% simple interest annually. In how many months will Susan's account balance reach $1,344? (Use the simple intere
how do images or word pictures help you experience a scene in the excerpt "The Day of Destiny"?
which term describes an enzyme
The whole is 8 One part is 8 What is the other part? Tell how you know.
what is the historical circumstance for the third amendment?
9. What is the setting of "The Little Match Girl"? A. A wintry city street B. A place in the matchseller's imagination C. The matchseller's attic home D. The ma