johnxo222 johnxo222
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

A 4-kilogram ham costs $16/kg. Find the cost per pound.

Respuesta :

Nu6say Nu6say
  • 02-04-2020

1kg is 2.20462 pounds
So 4kgs are 8.81849
Divided by $16 would equal 0.551155625
Therefore Each pound will cost 0.551155625
Answer Link

Otras preguntas

What observation could lead to the conclusion that a object is nonliving
Which sentence uses a verb that agrees with its compound subject? A. Either calculators or an adding machine make an accountant's work easier. B. Neither bread
Explain how water and oil both impact the economic and political stability of the Middle East.
Y2+6y-16 factor of expression
Which rate is the best deal for a package of peanuts? A. $1.02 for 35 g B. $1.40 for 50 g C. $2.05 for 75 g D. $2.25 for 80 g
Why would it benefit a company to restrict its supply of a product to consumers when consumer demand for the product is high?
Help Please. Which word in the sentence is the object of the preposition? The movie hero boarded the moving train and went into a dark tunnel. A. dark B. tunnel
Which word best completes the sentence? The new roller coaster caused __________ of excitement at the fair. A. a lot B. alot
The Zhou dynasty created a system where peasants serve a land-owning lord. What is this system called? (4 points) dynastic mandated feudal terracotta
speck is to dust as sliver is to w.....................