swasberg4399 swasberg4399
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

$12 for 5 boxes of cereal (unit rates)​

Respuesta :

kyliedestefanis kyliedestefanis
  • 02-04-2020

Answer:

0.41

Step-by-step explanation:

Answer Link
loramydawn
loramydawn loramydawn
  • 02-04-2020

Answer:A unit rate is a rate with 1 in the denominator. If you have a rate, such as price per some number of items, and the quantity in the denominator is not 1, you can calculate unit rate or price per unit by completing the division operation: numerator divided by denominator.  Sorry I couldn't answer it but here is information to figure out.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

The mean of a set of five whole numbers is the same as the median which is equal to the mode which is equal to the range which equals 4 what is the value of the
Number 913256 write the digit in the ten thousands place
y=3(x+5)(x-2) equivalent to
which expression is not equivalent to this expression of 11y-5? is it 88y-40 or 5y-11 or 19y-3 or 22y-10?
32 is 40% of what number
56 out of 154 in simplest form of a fraction
what is 15 divided by 9,375
what are whole numbers show
The Constitution considered slaves as what percent of a free person?
in a conversation with a co worker, you're not sure what she said about the clear water building site. by repeating what you think she said in your own words, y