awzq
awzq awzq
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

I plan to sell lemonade. If I spend $15 on products and then plan on selling glasses for $2 each, how many glasses do I need to sell to make money?

Respuesta :

stanleyalexis1
stanleyalexis1 stanleyalexis1
  • 03-04-2020
8 glasses in order to make money because if you sell each glass for $2 times that by 8 it’s $16
Answer Link

Otras preguntas

which of the following describes chemical properties
Is 14.1 a - rational number - integer - whole number -all of the above
Keiko runs 10 miles in 75 minutes. at the same rate, how many miles would she run in 69 minutes?
C=Wtc/1,000 Solve for w
what does the center of the DNA strand exhibit?
The sum of two consecutive integers is 47. what is the product of these integers?
when writing you can most effectively use a dash to
What is the answer to 4x^2-64
Which of the following is something to check for during the proofreading process? A. Confused words B. Generalities C.cliches D.negative messages
Accumulation of undigested molecules would most directly be an indication of _____ dysfunction.