raylinehamlett
raylinehamlett raylinehamlett
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

6) Jennifer bought a magazine for $3 and
eight erasers. She spent a total of $43.
How much did each eraser cost?


Respuesta :

Wolfyy
Wolfyy Wolfyy
  • 03-04-2020

Subtract the cost of the magazine to the total cost.

43 - 3 = $40 spent on erasers.

Divide by the amount of erasers.

40 / 8 = 5 erasers

Hence, Jennifer bought 8 erasers for $5 each.

Best of Luck!

Answer Link
CrazyRiGuy
CrazyRiGuy CrazyRiGuy
  • 03-04-2020

Answer:

Each eraser is $5.

Step-by-step explanation:

43-3 = 40,

40 divided by 8 is 5

so each eraser is $5

Answer Link

Otras preguntas

what do you think Miller means when he say:"no one can really know what their lives were like"​
There are 3 identical Air Jordan's worn by THE Michael Jordan available for purchase at 3 different stores. ​ The original prices of the shoes are as fo
Rewrite the following equation in slope-intercept form. 18x − 19y = -20
5.7 as a hole number
When watching a movie, we feel sorrow when the main character is sad and experience joy when he or she triumphs over adversity. Which of the following allow us
How long do you usually have to stay with an exercise program to notice significant changes? 4 weeks 1 week 12 weeks 8 weeks
Jans account balance is $2800. She pays $750 for rent. Jan wants to go on vacation but she wants to keep a balance of at least $500 in her account for the trip.
Why is dreaming important for animals?
March 1, 1836- Texas declares independence from Mexico March 6, 1836- Mexico wins the Battle of the Alamo April 21, 1836- Texas wins the Battle of San Jacinto
What can I do with R?