highamella12
highamella12 highamella12
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

an 8-pound bag of potatoes costs $18 at this price how much would 15 pounds cost?

Respuesta :

myawengerd
myawengerd myawengerd
  • 03-04-2020
The easiest way is to break it down by dividing 18 by 8 (to find how much it costs per pound) 18 divided by 8 is 2.25 which is the price per pound. Then we would multiply 2.25 and 15 which is $33.75. I hope that helped!!
Answer Link

Otras preguntas

Add. Write your answer in simplest form. 2 2/9+ 1 4/9=_____
which metal is more active than NI and less active than Zn? 1. Cu 2. Cr 3. Mg 4. Pb
6. Which of the following options is used to view a computer's memory properties?
Which of the following passages from the morning of june 28 1948 and the lottery best shows how shirley jackson's specific word choices contribute to the story'
Not all members of a species are the same. Every species exhibits ? ? like eye color, are passed from parent to offspring.
Which is greater 1 gal or 15 c
Which pair of measurements is not equivalent? 24 feet, 8 yards 24 inches, 2 feet 10 feet, 120 inches 3 miles, 15,480 feet
Omar has 2 2/3 cups pf dough to male dumplings. If he uses 3/16 cup of dough for each dumpling, how many whole dumplings can he make
How did Siddhartha Gautama's life before he left home compare to after he left home? He lived a life of privilege before he left and a simpler life after he re
What is density? Can density be used to identify an unknown substance?