hammertrout2007 hammertrout2007
  • 04-04-2020
  • Mathematics
contestada

Taylin buys 5 ounces of tea leaves for 10. At this rate, how much money does she need to buy 12 ounces of tea

Respuesta :

amayatylerp6okgj
amayatylerp6okgj amayatylerp6okgj
  • 04-04-2020

Answer: She would need 24 dollars in order to buy 12 ounces.

Step-by-step explanation:

So you take the original information, and you find out how much it costs for each ounce of tea.

Divide $10 by 5ounces

then you get $2 per ounce.

So then you take the 12 ounces and multiply it by $2.

12($2) =$24

Answer Link

Otras preguntas

Give three examples of places bacteria live.
What actions did japan take in an attempt to recover from the great depression?
The most successful manner in which the Byzantines spread Christianity was through?
what is another name for savanna biome
14/20 minus 3/5 equals
133 is 7% of what number
If x is a real number such that x³ = 64, then x² + √x =?
The biome dominated by conifers, such as spruces and firs, is the (A) chaparral (B) deciduous forest (C) tropical rain forest (D) tundra (E) taiga
Describe how activity within the earth results in earthquakes
how to graph y=-4|x+2|-5