Joeryn0103
Joeryn0103 Joeryn0103
  • 12-04-2020
  • Mathematics
contestada

Bananas cost $0.75 per pound. Use an equation to determine the cost of 9 pounds.

$9.75
$16.50
$6.75
$7.50

Respuesta :

sgstudent123 sgstudent123
  • 12-04-2020

Answer:$6.75

Step-by-step explanation:

let x be the cost of 1 pound

x= $0.75

9x=$0.75×9

=$6.75

Answer Link
nktselepov
nktselepov nktselepov
  • 12-04-2020

[tex]0,75*9=x\\x=6,75[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Do u need a common denominator if you have adding and dividing in fractions?
what are three ways that the density of ocean water can increase?
what are three ways that the density of ocean water can increase?
Which sentence uses possessive personal pronouns correctly? A. The squirrel twitched it's tail back and forth. B. Their's is the one on the right, under the
are 32/36 and 24/28 proportional
what is the ratio of X:Y. 12Y equal 7X
A restaurant chain ordered 3945 pounds of rice in 20 pound bags. About how many 20 pound bags of rice did the chain ordered ?
What was something explorers wanted to buy in the Indies?
What are two examples of a just war
write an article on the inroads that computers have made in our lives today and the manner in which they have become so inseparable part of youngster's life. W