dahjahenderson30
dahjahenderson30 dahjahenderson30
  • 12-04-2020
  • Mathematics
contestada

Tim bought a soft drink for 2 dollars and 4 candy bars. He spent a total of 18 dollars. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

Kheazy
Kheazy Kheazy
  • 12-04-2020

Answer:

$4

Step-by-step explanation:

$18 - $2 = $16

$16/$4 = $4

Answer Link
sgstudent123 sgstudent123
  • 12-04-2020

Answer: $4

Step-by-step explanation:

4 candy bars = $18 - $2

= $16

1 candy bar = $16÷ 4

=$4

Answer Link

Otras preguntas

(32-20) divided by 4
Which number line shows 1/3 and it's opposite
A faction is an opposing group within a party. true or false?
A scientist wants to raise the temperature of a 0.10-kilogram sample of glass from –45°C to 15°C. How much heat energy is required to produce this change in te
A large box of crayons holds 60crayons.There 10 crayons in each row how many rows are there ? What's the situation and the equation?
what is 25/99 as a decimal terminating decimal or repeating decimal
Solve by completing the square X squared -6x+8=0
whats 25/7 as a mixed number?
How many Jews did Adolf Hitler killed
A scientist wants to raise the temperature of a 0.10-kilogram sample of glass from –45°C to 15°C. How much heat energy is required to produce this change in te