martinezrosie20 martinezrosie20
  • 15-04-2020
  • Mathematics
contestada

I've found each day our family drinks 2/15 gallons of milk. A gallon costs $2.73. How much will I spend on milk in 60 days?

Respuesta :

lizbethlorenzo05
lizbethlorenzo05 lizbethlorenzo05
  • 15-04-2020

Answer: $21.84

Step-by-step explanation: (2/15)60 = 8days

8(2.73) = $21.84

Answer Link
ab45
ab45 ab45
  • 15-04-2020

Answer:

$21.84

Step-by-step explanation:

In 60 days, the family would drink 8 gallons of milk. (2/15 times 60)

8 ×2.73= 21.84.

In 60 days, the family would spend $21.84 on milk.

Answer Link

Otras preguntas

Robbin earned $80 over the weekend and Beth made $70. Which statement shows who made more money over the weekend?
When listing the levels of organization in organisms from smallest to lost complex which level is just below organs in
What are 5 crystalline solids
A jar of 50 sour ball candies contains only 3 flavors. If there are 18 orange, 12 lemon, and 20 cherry sour balls, what is the probability that a randomly sele
kristy ran 24 laps in chairity run and then walked 0.2 kilometer to the presentation table. The total distance Kristy traveled was 29.6 kilometers. What was the
¿That 4 things did the Compromise of 1850 caused?​
I'm not understanding this.​
Oraciónes con ampliar arenoso característico detalle disolverse húmedo y microscópico
Which type of precipitation is round pellets of ice more than 5 millimeters in diameter?
What is the next term in the pattern? 1,-1,2,-2,3...