grasonallen1 grasonallen1
  • 15-04-2020
  • Mathematics
contestada

Comic books are 6 for $10.75. Harold bought 4. How much did Harold spend?

Respuesta :

conalmacfarlane
conalmacfarlane conalmacfarlane
  • 15-04-2020

Answer:

He spent $7.16 (7.17 if you round)

Step-by-step explanation:

Divide 10.75 by 6 to find how much each comic book is worth

Multiply by 4 to find out how much 4 comic books are worth

Answer Link

Otras preguntas

4. If the nucleus is extracted from an adult animal cell and placed into an enucleated egg, how would it be possible to distinguish the cloned individual from t
Which equations could model this problem? A package of 12 cans of dog food costs $33. What is the unit price d per can of dog food? Choose all answers that are
1.What the product of (5.1 x 10^3)x (3.2 x 10^3)?(Please express your answer in scientific notation) 16.32 x 10^6 1.632 x 10^7 16.32 x 10^9 1.632 x 10^10 2.What
what is the complete patter? 0.02 0.2 _________ 20 _________ ____________
What was the name of the ship that brought the settlers to Plymouth? A. Santa Maria B. Mayflower C. Discovery D. Golden Hind help please :)
What do meteorologists do?
Write two equivalent fraction 2/5
Which characteristics of a cloud in the sky might qualify it as a living thing?
Find two consecutive whole numbers that the square root of 47 lies between.
Divide    a^2+7a+12/a+4