Ka2tnburkexbelliaro
Ka2tnburkexbelliaro Ka2tnburkexbelliaro
  • 01-08-2016
  • Mathematics
contestada

a blender costs $18 to make and sells for $21.60. find the markup rate.

Respuesta :

dalendrk
dalendrk dalendrk
  • 01-08-2016
$21.60 - $18.00 = $3.60

$3.60 : $18.00 = 0.2

0.2 · 100% = 20%
Answer Link

Otras preguntas

Stops: Using the information learned in this course, explain three things you will not do when driving. a. b. c.
If 450 grams of flour is used to make 3 pies how much flour is used to make 4 cakes?
great Britain required more taxation from the colonys
There is a marker every 1/4 mile alone a street. How many markers in 10 miles?
Hi could you please answer the following questions on upper and lower bounds. Please provide full working out for each answer. Thanks, 36 points are available.
Using 7,5,6, and 3 write an equation using parentheses that equals 75
Joe's dog has a mass of 28,000 grams.What is the mass of Joe's dog in kilograms?
American reaction to Soviet Union putting first man in space
Which classification best represents a triangle with side lengths 6 cm, 10 cm, and 12 cm?
in the last line of God's Grandeur we see an unusual and complicated use of