zayden93 zayden93
  • 01-05-2020
  • Mathematics
contestada

The bake sale earned $83.48 during the 6 hours it was open.What is the
unit rate? *

Respuesta :

amna04352
amna04352 amna04352
  • 06-05-2020

Answer:

$13.91

Step-by-step explanation:

$83.48 : 6 hours

$X : 1 hour

X/1 = 83.48/6

X = 13.91333333

Answer Link
Wolfyy
Wolfyy Wolfyy
  • 06-05-2020

We can divide to find the unit rate per houe the bake sale earned.

83.48 / 6 = 13.913...

Round down if necessary.

13.913... → 13.91

Therefore, the unit rate was approximately $13.91 per hour.

Best of Luck!

Answer Link

Otras preguntas

what is alliteration?
why is it important to fight for your rights
the height above sea level of land or an object is the what
Which word is an interjection commonly used in advertising
what does it mean to 'stay the course'?
John will be x in 7 years. How old was he last year? A: x + 7 B: 1 - x - 7 C: x + 8 D: x - 8
If n = 8 and 16 · 2^m = 4^(n – 8), then m = ? F. –4 G. –2 H. 0 J. 1 K. 8
Which of the following is a factor of the polynomial 2x^2 – 3x – 5 ? F. x – 1 G. 2x – 3 H. 2x – 5 J. 2x + 5 K. 3x + 5
What is the value of x when 2x + 3 = 3x – 4 ? A. –7 B. -1/5 C. 1 E. 7
Find all real numbers x such that x^4 ≤ 8x^2 − 16.