arianatyson arianatyson
  • 02-05-2020
  • Mathematics
contestada

A 2-quart carton of milk costs $2.80. What is the price per cup?

Respuesta :

dezmienlugo
dezmienlugo dezmienlugo
  • 02-05-2020
In 2 quarts there are 8 cups so divide the number by 4 to get the answers this leaves you with $0.70 per cup
Answer Link
annaec909
annaec909 annaec909
  • 02-05-2020

Answer:

$0.35 per cup

Step-by-step explanation:

A quart is equal to four cups. Multiply the number of quarts (2) by four- making 8 cups total. Next, divide the cost ($2.80) by the number of cups (8).

Answer Link

Otras preguntas

want a telugu poem on truth
Find the domain of this question
2^x+5 = 3^1-x use logarithms to solve the exponential equation. round answer to 3 decimal places.
A car has a maximum speed of 341.7 feet/second. Convert this speed to miles/hours.
find the slope and y intercept y=2
name five states formed from thd old northwest territory
Find the greatest number of six digit which is a perfect square.
A function f is depicted in the graph. Find any input values that produce the indicated output. f(x) = -1
how many whole ones equal 40 tenths
name five states formed from thd old northwest territory