chaseity23 chaseity23
  • 02-05-2020
  • Mathematics
contestada

Please help me solve this

Please help me solve this class=

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 03-05-2020

Answer:

  $0.75 per lemon

Step-by-step explanation:

Express the ratio on the left as a decimal:

  $3/(4 lemons) = $?/lemon

  0.75 $/lemon = ? $/lemon

  0.75 = ?

The unit rate is $0.75 per lemon.

Answer Link

Otras preguntas

How many years passed between 1000 B.C.E. and C.E. 1000? Which year is more recent, 3000 B.C.E. or C.E. 1500?
Can you fill in the answers from the box?
Janine who bought $15 worth of make-up spent $6 less than Leah spent
If two organisms are in the same phylum, which other classification category must they also share? Class Order Kingdom
Adding & subtracting fractions
what are the effects of a warm temperature on gas particles?
Which situation would be considered pseudoscience? Students gather to identify plants in an area. Students gather to record their beliefs about paranormal activ
2,4,7,14,17,34,37,74,77,154 What is the rule for the pattern (try your best to figure it out) ill tell you if you're right or wrong!
Write the proportion that compares the circumference to the radii of the two circles.
(30a^2 -11a+15)(5a-6)^-1