kevincrazy0825
kevincrazy0825 kevincrazy0825
  • 03-05-2020
  • Mathematics
contestada

Tom's tank hold 12.5
gallons of gas. If
gas costs $1.96 per
gallon, how much wil
It cost to fill his
tank?1​

Respuesta :

loveqksxkswjdrnr
loveqksxkswjdrnr loveqksxkswjdrnr
  • 03-05-2020

Answer:

$24.5 = 1 tank

Step-by-step explanation:

All you have to do is multiply.

Since 12.5 gallons = 1 tank,

and $1.96 = 1 gallon

to get the answer, the equation would be,

$1.96*12.5 = 1 tank

$24.5 = 1 tank

Hope it helps!!

Answer Link
consty787
consty787 consty787
  • 03-05-2020

Answer: $24.5 to fill up his tank

Answer Link

Otras preguntas

What is this??? 6x+5=? x=5
How would you introduce their parents to the classroom behavior management plan?
Which BNHA ship is best? (Maybe brainly)
In what other ways do humans modify the environment? What are the effects of such actions?
. What conflict exists between Abigail and Proctor?
the length of a rectangle is 5 less than 8 times the width.if the perimeter is 115,find the length of the rectangle.​
An ice cream company decides to make a new lower calorie flavor,but testers reported that the flavor wasnt as good as the original.Is this an example of trade o
Los jugadores__________ al mediodía. -empiezan -empieza -empiezo
app, ck-12 subject, carbohydrates 9th grade. monosaccharides and disaccharides are also referred to as simple ___?___.​
The proceeds from a car wash are directly proportional to the number of cars washed. The total after 9 cars was $180. How much can be raised if 60 cars are wash