rocky5345
rocky5345 rocky5345
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

Miranda charged $4.00 for 5 brownies. Give the unit rate in cost per brownie?

Respuesta :

bubbamoore012 bubbamoore012
  • 04-05-2020

Answer: .80 for each

Step-by-step explanation:

$4/5 = .8

Answer Link
JoyMark
JoyMark JoyMark
  • 04-05-2020

Answer:

$0.80

Step-by-step explanation:

Divide 4 and 5.

4/5=0.8

So, for each brownie, and the unit rate is $0.80.

Answer Link

Otras preguntas

Which polynomial is prime? x2 – 36 x2 + 16 x2 – 7x + 12 x2 – x – 20
Explain the characteristics scientists use when observing organisms and placing them in the six kingdoms .
An author is having a book signing at a store. She agrees to give 30% of the profit to literacy programs and 25% of the profit to her manager. If the profit is
Which statement explains why the image of rivers in "The Negro Speaks of Rivers" is effective? A.The rivers are associated with the individual's voice i
What is the surface area of this triangular prism
What is the solution to the inequality? 5x + 8 > –12 A. x < –4 B. x < 4 C. x > –4 D. x > 4
106 over 500 as a decimal number
What is the average distance from Rose Hill Tennesse to Miami Florida?
Everyone can bring _______ own favorite movie to the sleepover on Friday. What pronoun goes in the blank? A. his or her B. their C. its D. our
The fluid in the cell is the: cell membrane cytoplasm nucleus liquid