misalvarez100 misalvarez100
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

María bought five apples for 20 cents each, she also bought three pounds of bananas for 25 cents per pound. How much did she spend ?

Respuesta :

sdkircee10 sdkircee10
  • 04-05-2020

Answer:

She spend $2.00.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

An angle measuring (870n)° is in standard position. For which value of n will the terminal side fall along the positive portion of the y-axis? n = 3 n = 4 n = 5
Which type of bacteria live in the roots of legumes? nitrogen-fixing bacteria pathogenic bacteria aerobic bacteria rickettsia
Global wind patterns are one of the major factors affecting regional climate. True or false?
Which of the following ratios are equivalent to 6:8? 36/40 9:12 12 to 16 15/20 24:36 16 to 24
describe what is poor service delivery
Medicines that relieve pain are called __________. A. anticellulars B. analgesics C. antifungals D. antivirals
Why did many people oppose anarchy as too extreme? Select one: a. It supported the elimination of competition. b. It supported the elimination of socialism. c.
Which kind of complement is the underlined word? E-mail Dad a copy of the photograph tonight. A. predicate nominative B. indirect object C.
Prime (2a + 5)(a − 2) (2a − 2)(a + 5) (2a − 5)(a + 2
Inherited traits are passed down from our parents to us, their offspring, by the information that is coded in our parents' A) RNA. B) antibodies.