ninaneedstogo
ninaneedstogo ninaneedstogo
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

7 pound of grapes cost 10.43 how much would 3 pounds cost

Respuesta :

rachi0714
rachi0714 rachi0714
  • 04-05-2020

Answer:

$4.47

Step-by-step explanation:

First you would see how much one pound is by dividing 10.43 by 7 which gets you 1.49. Now we know how much one pound costs we can multiply that by 3 to know much 3 pounds is. $1.49 x 3 = $4.47

Answer Link

Otras preguntas

Find the least number by which 1470 must be divided to get a number which is the perfect square?
If you triple 4 and subtract 2 each day, how many days until you have zero
(2+7i)(2-7i)= ==========
Find the sum of the measures of the interior angles of a convex 30-gon.
hexagon is equal to the area of an equilateral triangle whose perimeter is 36 inches. Find the length of a side of the regular hexagon.
Which six Far Eastern countries are located mainly on islands?
(2+7i)(2-7i)= ==========
2x-y=4 find the slope of the graph
Find the equation of the line that passes through the point (7,5) and is perpendicular to the line 2x - 3y=6
5) Use the rules of exponents to evaluate or simplify. Write without negative exponents. y^-5 / y^-2 = ____