janavaldes07 janavaldes07
  • 12-05-2020
  • Mathematics
contestada

Jared buys 2.4 pounds of broccoli for $3.24.which equation could Jared use to find c the cost of each broccoli of each pound of broccoli

Respuesta :

Adetunmbiadekunle Adetunmbiadekunle
  • 19-05-2020

Answer:

The equation that could be used to find the cost of each pound of broccoli is The amount of Broccoli/Number of pounds of Broccoli

Step-by-step explanation:

The equation that could be used to find the cost c of each broccoli will be;

c = Total cost/ Pounds of Broccoli bought

This is mathematically equal to c = 3.24/2.4 = $1.35 per pound of Broccoli

Answer Link

Otras preguntas

A car moving at 4.5 m/s accelerates at 2.5 m/s2 (The two is squared) After 7s, it will be moving how fast?
i dont know how to round to the nearest percent
Tom read that on January 1,Earth is slightly closer to the sun than on July 1. Why, then,is it colder in January than in July?
Earth is the third planet from the sun. Which two planets are closer to the sun than Earth is?
how do you convert 60 miles per hour is how many feet per second? can iny one help
What property is 74.5*0=0
When cai traveled from New orleans,Louisiana to the Ozark mountains in Arkansas , the elevation changed from 7ft below sea level to 2,314 above sea level. How m
How do i write 98.5 in scientific notation?
What was the Marshall Plan
5,400 inches to miles