nateolmopcymrh nateolmopcymrh
  • 13-05-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs maxwell bought 3 3/4 pound roast at 3.75 per pound what was the cost of the roast.

Respuesta :

caitlynjilek
caitlynjilek caitlynjilek
  • 13-05-2020

Answer:

$14.06

Step-by-step explanation:

since you have the price per pound all you need to do is multiply that price by the amount of pounds that the roast is which is 3 3/4 pounds. that converted to a decimal is 3.75 and then you would multiply that number by the price per pound which is 3.75

3.75 x 3.75= 14.0625

you would then round the answer to the hundredths place or the second number after the decimal point so the answer would be 14.06

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following choices belongs at point 3 on this timeline
What is the solution to the system of equations? (5, 0) (0, 5) (0, –5) (–5, 0)
What were the arguments for and against Indian removal
whereabout in the body cells are the genes found
What is 66.67. To the nearest hundredth
What is the reciprocal of the number 2/7 ?   A. -3 1/2   B.-2/7   C. 5/7   D. 3 1/2 i think it is B?
What ancient languages were used to develop the names of some elements?
The jones family is landscaping their yard. Their yard is 160 square feet and one side is 10 feet long. What is the length of the other side of the yard? If the
How did fransisci goya use caracature to dispict the figures in conteptious?
What is the answer and how did you solve it ?!