malieadouglas60 malieadouglas60
  • 13-05-2020
  • Mathematics
contestada

Block cheese (Hint: 16 ounces = 1 pound) $3.99 per pound = $______ per ounce Question options: a) 2.00 b) 0.25 c) 0.50

Respuesta :

oogaboogey
oogaboogey oogaboogey
  • 06-12-2020

Answer:

B) 0.25 per ounce

Step-by-step explanation:

i hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

5 6 A curve has equation y = x³ + ax + b. The stationary points of the curve have coordinates (2, k) and (-2, 10-k). Work out the value of a, the value of b and
what is the average daily balance of your saving account on april 30,2020 if you deposit rs 1000 on February 1 and rs 2000 on march 1 and withdraw rs 500 on apr
An 1500 kg automobile has springs with k = 1.7×104 N/m. One of the tires is not properly balanced; it has a little extra mass on one side compared to the other,
Make the sentence below come ALIVE by adding more details.. Focus on changing adding a WOW words along with answering a few of these questions: When? Where? Wh
3 Figure 1 is reflected about the x-axis and then translated four units left. Which figure results? Figure 1 Figure A Figure B Figure C Figure D Figure A Figure
Cuáles eran las condiciones externas que posibilitaron este modelo de desarrollo?
Write the slope-intercept equation of the line through the coordinates (4,5) and (-4,-3).
Why do you think the study of the transformation of Peruvian law is important?​
Solve the systems of equations.
1. Based on your observations from the termite experiment, do you think sample size (the number of individuals/organisms in a study) is important? Explain your