BLXEBERRIE
BLXEBERRIE BLXEBERRIE
  • 14-05-2020
  • Mathematics
contestada

A 3-pack of t-shirts cost $12. How much does one t-shirt cost?

Respuesta :

cookbrendan8
cookbrendan8 cookbrendan8
  • 14-05-2020

Answer:

One t-shirt would cost $4

Step-by-step explanation:

Equation: 12/3=4

Answer Link
ofevalle09
ofevalle09 ofevalle09
  • 14-05-2020

each t-shirts cost 4$.

Answer Link

Otras preguntas

Please help!! What washington mountain was successfully climbed first in 1870? A. Mount St. Helens B. Mount Deception C. Mount Spokane D. Mount Rainier
-(1_, ?te llevabas bien con tus hermanos?
Cassie's family cut a lasagna into sixths. They ate 1/3 of the lasagna. How many pieces are left?
Which of the following arguments did pro-slavery Southerners use against abolitionists? A. Many abolitionist were also secretly slaveholders B. Slave labor was
Carrie is a 19-year-old single mother. she often feels overwhelmed and depressed about her situation and frequently neglects her 8-month-old son and his needs.
Suppose there is a country in economic ruin after World War II. It is seeking monetary aid from a world superpower. The country supports a command economy and o
I need help with finding the surface area
What cash crop was responsible for saving the colony of jamestown
I need help, I don't understand the question
Write the explicit formula for the geometric sequence represented by the recursive formula. a1 = 4 an = 5 · an-1 A) an = 4 · 5n B) an = 5 · 4n C) an = 4 · 5n