contestada

At a grocery store, 20 fl oz of brand A vitamin
water is sold for $0.95. What is the unit price of
the vitamin water per ounce, to the nearest cents?

Respuesta :

Answer:

0.05 cents per fl oz

Explanation:

0.95 divided by 20

0.0475 to the nearest cent 0.05