rachel80010 rachel80010
  • 15-05-2020
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy: one gallon of orange juice for $2.72 or four quarts of
orange juice at $0.48 per quart?

Respuesta :

alanis07
alanis07 alanis07
  • 15-05-2020

0.48 per quart is better

Step-by-step explanation:

0.48x4=1.92 < 2.72

Answer Link

Otras preguntas

Please help!!! Part B
Just need help on graph. Plz explain if you can. I have a few more questions like this.
What will happen if the cloud does not have enough mass?
If you practice a musical instrument each day for 2/3 of an hour how many hours of practice will you get in each week
what is a fault mountain
3.04 practice need help
Répondez aux questions en utilisant les nouveaux verbes irréguliers et le vocabulaire de ce module. Soumettez aussi vos réponses écrites. Qu'est-ce que tu aimes
For which values of P and Q does the following equation have infinitely many solutions ? Px+76=Qx+76 Choose all answers that apply: A P=-76 and Q=-76 B P=76 an
5times2 3/5 A. Around 10 B. Around 10 3/5 C. Around 15 D. Around 20
It is common for creatures to be able to live in both the spray zone and low tide zone