gawildalizzz gawildalizzz
  • 15-05-2020
  • Mathematics
contestada

A 12-ounce soda costs $1.25 in the vending machine. At that rate, how much would a 32-ounce soda cost?

Respuesta :

zenzi3488 zenzi3488
  • 15-05-2020

Answer:

$3.33

Step-by-step explanation:

$1.25 divide by how many ounces to get the price per ounce. 1.25/12=.104 and then times that by 32 to get $3.33

Answer Link

Otras preguntas

which of the following are overseas territories of the United States
Write an essay on whether schools should be 4 days a week
Many American Indians were sent to boarding schools in the late 19th century in the belief that: A. English language abilities would help them get employment on
Which activity is healthy enhancing
Under the rule of the Ming Dynasty there was a revival of A. classical traditions and culture. B. trading with the Japanese. C. militant style of government. D
Can anyone help me out? thanks
the next customer spends £17.55 what is this rounder to the nearest pounds? £
I will name you brainiest!A specific shade of red nail polish requires 7 parts red to 2 parts yellow to 5 parts white. A mixture contains 40 quarts of red, 7 qu
Which term refers to media that has been recorded and stored on a computer?
The table represents the function f(x). When f(x) = –3, what is x?