naadams2 naadams2
  • 15-05-2020
  • Mathematics
contestada

A student has an allowance of $20 a week. He wants to buy lunch at school for $3.50 everyday. Does this student have enough money to buy lunch for the week?

Respuesta :

jpthomas25 jpthomas25
  • 15-05-2020

Answer:

no

Step-by-step explanation:

in a 7 day week, he would need $24.50

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP!!! WILL MARK BRAINLIEST!!! 1) Jared is looking for fitness opportunities that might include a variety of amenities, such as a swimming pool and full
Why did rochester end his affair with céline varnes?
What is the only legal direct tax, which was passed by an amendment to the constitution?
what is radioactive decay?
what is the percent of 225 is 45
A box fails to slide down a ramp at a warehouse what happens if you put the box on a car that has wheels
Plz help with the question below
What’s 10/12 written as a fraction in simplest from?
Imagine that you are observing an enzyme-catalyzed reaction in lab. every time you add more enzyme, the reaction rate increases proportionally until the reactio
Why do alternative organizations run differently from conventional shareholder let approach?