gabegowingowin gabegowingowin
  • 01-06-2020
  • Mathematics
contestada

Which unit price is the highest?
turnips for $1.51 per pound
peppers for $1.62 per pound
carrots for $1.26 per pound
O celery for $1.48 per pound

Respuesta :

ceebegg21
ceebegg21 ceebegg21
  • 01-06-2020

Answer: peppers

Step-by-step explanation:

Peppers cost the greatest amount per pound

$1.62 (peppers) > $1.51 (turnips) > $1.48 (celery) > $1.26 (carrots)

Answer Link
123aaliyah
123aaliyah 123aaliyah
  • 09-09-2020

Answer:

pepper for 1.62 per pound

Answer Link

Otras preguntas

Which activity would be considered impulsive? A. Planning a family trip to go to Washington, D.C. B. Deciding to go swimming on a whim after passing by a lake.
How many degrees are inside of a convex 22-gon? 1800 1980 1080 3600
what is the value of x in the equation 8 (x+2.4)=105.6​
What were the problems experienced by most of Rome's common people in the early days of the republic? Select all correct answers. A. Commoners who could not rep
If the selling price of a radio is Rs 365 and lose is the Rs 79 find the purchased price
Nora biked from her house to the beach, stopping at a café along the way. After biking 6 miles from her house to the café, Nora had 2 miles to go to reach the b
Congruent and similar figures need help I’ll cash app anyone who does my math work $10 for 2 assignments
The water inside a cell is capable of transporting nutrients throughout the cell because
WHAT ARE THE NUMBER OF DISTRICTS DETERMINES BY ?
What do you think Stonehenge was used for during the Neolithic and Bronze Age?