terryam74 terryam74
  • 02-06-2020
  • Mathematics
contestada

A pound of mangoes cost $4,and a pound of grapes cost $3. You spend a total of $21 on two these fruits. If you buy 3 pounds of mangoes , how many pounds of grapes did you buy?

Respuesta :

bubby552007 bubby552007
  • 03-06-2020

Answer:

3

Step-by-step explanation:

3

Answer Link

Otras preguntas

eight times the sum of 5 and some number is 104. What is the number
iiiiiiiiytffhjhffjdjhdhdhdhdhhdhdd
Which operating system is a version of Linux?​
Explain how natural selection works
cos40°+sin40°/cos40°-sin40°​
13. If you read a nutrition label from your favorite package of cookies and it says that each cookie contains 180 Calories, how many calories (lowercase) does i
The word settled has more than one meaning .in which one of the following sentences is settled used incorrectly
What was George Washington’s role in the French and Indian war? A. He called for peace and helped the British make terms with the French B. He was order to deli
Present time is part of the Mesozoic Era. Question 7 options: True False
what is 6% sales tax on $4929.00