gaboharose gaboharose
  • 03-06-2020
  • Mathematics
contestada

camille has 18.90 to spend on groceries. after buying 10 grapefruits she had 3.90 left. if each grapefruit costs the same amount. what is the price of one grapefruit

Respuesta :

takotakuna2003
takotakuna2003 takotakuna2003
  • 03-06-2020

Answer:

1.5

Step-by-step explanation:

18.90-10x=3.90

10x=15

x=1.5

Answer Link

Otras preguntas

Question 9 Unsaved The job of the organelle circled is (there are several in the cell) to be the brain of the cell and give instructions to every part of
Geometry help , only answer if your sure please. The question is in the attached
79 POINTS NOT A HARD QUESTION I NEED HELP ASAP
At the end of 2 years, how much money would you have in total if you invested $100 and earned 7.25% simple interest? A. $107.25 B. $114.50 C. $121.75 D. $129
Can someone help me for question 27 ? Pls!!!!
What is the reason for each step in the solution of the equation? 4x−1=−2(x+1) 4x−1=−2x−2 6x−1=−2 6x=−1 x=−16
Least common multiple of 2,5,6
In the diagram how many levels of producers and consumers are there
what was colonist reaction to the quartering act
The first wave of immigrants was largely from Western Europe. Where did most of the second wave of immigrants come from? 1)Latin 2)America 3)Asia 4)Northern 5)E