Rqdivnt
Rqdivnt Rqdivnt
  • 04-06-2020
  • Mathematics
contestada

Caitlin bought 6 cookies for a total of $10. At this rate, what is the cost of 9 cookies?

Respuesta :

hoanganh384628 hoanganh384628
  • 04-06-2020

Answer:

15$

Step-by-step explanation:

cost of 1 cookie = 10/6

cost of 9 cookies = 9* 10/6 = $15

Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-06-2020

Answer:

15 dollars

Step-by-step explanation:

6 cookies for 10 dollars

3 cookies for 5 dollars.

6+3 cookies for 10+5 dollars

Answer Link

Otras preguntas

When does it make sense to use similar triangles to measure the height and length of objects in real life?
Mammals have few babies, which are likely to live. Simpler animals like insects and fish have many offspring, a high percentage of which die. In what way would
How does gravity affect maglev trains?
a new law requires a 5% of an individual's income be invested in the stock market. your account shows that you need to put $815 in the stock market this year. h
Find the other end point of the line segment that has the given points: Endpoint: (5,1) Midpoint: (9,3)
How did the first President Bush handle US-China foreign policy following the Tiananmen Square incident in Beijing?
1/2 = m - 1/8 m=_____
MAY DAY MAY DAY, HELP I have an urgent problem, 14 points to the answer-er! Adam tossed a baseball into the air with an initial upward velocity of 10 meters pe
what are some positive effects of the split in american politics in the early 1800s?
What route did Ferdinand Magellan's ships take to circumnavigate the globe?