ShaniquaManhertz20 ShaniquaManhertz20
  • 11-06-2020
  • Mathematics
contestada

Walter pays $2.53 to ship a package that weighs 5.5 ounces. Which is the cost to ship 1 ounce?

Respuesta :

TheAnimeGirl
TheAnimeGirl TheAnimeGirl
  • 11-06-2020

__________________________________

Solution,

Cost of 5.5 ounces =$ 2.53

Cost of 1 ounce= 2.53/5.5

=$0.46

So the answer is $ 0.46

Hope it helps

Good luck on your assignment

_________________________________

Answer Link

Otras preguntas

what entrepreneurial activities do you know and capable of doing which are related to cookery
Which of the following words does not indicate that the tone of the passage is humorous? As Ryan looked out the window, he began to laugh. His new car looked so
Which lines from "In Flanders Field" best express the theme of the poem? "We are the dead" "if ye break faith with us who die/we shall not sleep" "in flanders f
how far was it from the shore to the final location of the sub
Answer the following questions about pencil drawing: - When were pencils first used? - What is graphite? - What is an HB pencil? - What happens when the H# is
Which description does not guarantee that a quadrilateral is a square
Arsham is training for a race. After 15 minutes, he has 22 laps left to run. After 45 minutes he has 2 laps left. What is the total number of laps Arsham ran?
Michelle is salesperson at a retail store. She earns 9% commission on her total sales. If Michelle’s total sales were $9,860, how much money did she earn?
1+4=5 2+6=12 3+7=21 5+8=?
system of vessels that are responsible for the removal of bacteria from the bloodstream