felixrubio20072007
felixrubio20072007 felixrubio20072007
  • 11-06-2020
  • Mathematics
contestada

What is the unit price for an ounce of coffee if a 120-ounce package costs $9.60?
answers

Respuesta :

TheAnimeGirl
TheAnimeGirl TheAnimeGirl
  • 11-06-2020

_______________________________

Hey!!

Solution,

cost of 120 ounce of coffee= $9.60

cost of an ounce of coffee= 9.60/120

=$ 0.08

Hope it helps

Good luck on your assignment

_____________________________

Answer Link
Аноним Аноним
  • 11-06-2020

Answer:

So for an estimation my answer would be 0.08

Step-by-step explanation:

Do 9.60 divided by 120.

Hope this helps, have a good day! :)

(Picture of formula and work below)

Ver imagen Аноним
Answer Link

Otras preguntas

Is this statement true or false?: the Spanish word came to the “new world” carrying diseases that Aztec and Inca had no resistance to which led to their eventua
look at screenshot answer question and i will mark you brainliest
e. There was a lot of sugar in the container. What’s the error?
I NEED HELP THIS HW IS DUE TODAY​
A restaurant has total of 60 tables . Of those tables , 38 are round and 13 are located by the window . There are 6 round tables by the window . If tables are r
10. The ordered pairs (1, 2), (2, 8), (3, 18), and (4, 32) represent a function. What is a rule that represents this function? It also gives me these numbers: a
Which shows the prodcuts orderd from least to greatest
PLEASE HELP WITH THIS ONE QUESTION
3. In the expansion of (ax^2+ by)^8 the coefficients of last two terms are -5832 and 6561, respectively. Find the values of: a and b
7/12 of £72!!!! i really need the answer lol