lynn2fauna
lynn2fauna lynn2fauna
  • 12-06-2020
  • Mathematics
contestada

A cow paid $160 for 12 bales of hay and his friend paid $300
for 18 bales of hay. How much would 22 bales cost?

Respuesta :

evanc7515
evanc7515 evanc7515
  • 12-06-2020

Answer:

$406.67

Step-by-step explanation:

Notice how the price increased $160 from 12 bales to 18 bales, the difference between these is 6. From 18 to 22 is 4. Dividing 160 by 6:

$16.67

And multiplying that by 4 gives us:

$106.67

So, 22 bales would cost $406.67

Answer Link

Otras preguntas

1. Meredith has 10 reports to file. If each report takes an average of 75 minutes to file, how long will it take her to file 70% of them?
which is the graph of linear inequality x-2y>-12
A retail store sells two types of shoes, sneakers, and sandals. The store owner pays $8 for the sneakers and $14 for the sandals. The sneakers can be sold for $
Calculate the mean, median and mode of the following data. 14, 15, 16, 16, 9, 3, 16, 20, 29, 12 a. mean = 14.75, median = 15 mode = 16 b. mean = 15, median = 16
78. If 8x + 5x + 2x + 4x = 114, then 5x + 3 =
Write an equation in point-slope form for the line that has a slope of 9/8 and contains the point (9,−5). please help I am in desperate times right now
Cuneiform writing used wedge-shaped symbols to represent what?
Verify inverse functions
Employees at an insurance company were complaining about the form used for evaluating employee effectiveness. Their complaints were related to ________ justice.
Solve 5(x - 4) = 2(x + 5)for x