smoovekendrijmck smoovekendrijmck
  • 15-06-2020
  • Mathematics
contestada

bananas cost $0.80 a pound. in a relation, the input is the number of pounds of bananas and the output is the cost.

Respuesta :

ih4tey0utube
ih4tey0utube ih4tey0utube
  • 15-06-2020

Answer:

True. This isn't really a question but it is a statement

Step-by-step explanation:

1 pound       80 cents

2 pounds     1.60

3 pounds     2.40

and so on

Answer Link
Yunqui156
Yunqui156 Yunqui156
  • 03-11-2020

Yes because one input (number of pounds of banana) will always have the same output (cost).

Answer Link

Otras preguntas

what is a temperature scale used by scienctist?
Victoria enjoys laughing with her friends as they walk around the track after school. Which best describes their heart rates during this activity? (10 points) V
a car can travel 300 miles on 10 gallons of gas
Many modernist writers were deeply affected by the horrors of world war ii, particularly the bombings of hiroshima and nagasaki. the possibility of russian worl
the difference between a number and two times a number is seven the number is greater than zero what is the number
which perspective would say that laws reinforce the social order
1/4+1/2 find the sum using number line
what time what equals 34888
¿cómo se llama el volcán que se encuentra al oeste de ciudad antigua?
three times a number w is less than 18