JahCwp063 JahCwp063
  • 02-09-2016
  • Mathematics
contestada

shakira pay $33 for 22 pounds of peanuts at the price per pound is the same how much will she could have to pay another to buy 15 pounds of peanuts

Respuesta :

MaMariah
MaMariah MaMariah
  • 02-09-2016
$33/22=$1.5 per pound $1.50 x 15 pounds = $22.50
Answer Link

Otras preguntas

One advantage a plant gets from having flowers is that a. flowers are smaller than spores and easier to make. b. there is no sexual reproduction in plants with fl
How do carbohydrates differ from hydrocarbons?
what is the distributive property of  85 divided dy 5
City Hoppa run two buses starting from the same bus stop. One has a route of 25 minutes. & the other has a route of 55 minutes.Both buses leave the bus stop
"Do you know the name of the most famous peanut farmer in Georgia?" Is this sentence a Imperative, Exclamatory, Declarative, Interrogative?
0.1555555... write s fraction 15/100 is it right?
Why was the Monroe Doctrine important for the United States ?
9×6-5(10-3) what is this answer
A bag contains 2 red ping pong balls and 3 green ping pong balls and 3 blue ping pong ball and 1 yellow pig pong ball find the probability of randomly selecting
What two simpler problems can you use to find 9 x 38