XxGxlaxyxX XxGxlaxyxX
  • 01-07-2020
  • Mathematics
contestada

7th grade math I need help with this

7th grade math I need help with this class=

Respuesta :

brb0702
brb0702 brb0702
  • 01-07-2020

Answer:

each bag of candy is $6.00

Step-by-step explanation:

1 bag would cost $6.00

1×$6.00=$6.00

6 bags × $6.00 = $36.00

Answer Link
Аноним Аноним
  • 01-07-2020

Answer:

the constant of proportionally is 6

the prices of 6 bags of candy is 36

Step-by-step explanation:

to find the constant u divide 6 by 1 to find how they multiplying it by

the prices for six bags is 36 bc u can do 6 times 6 or look at the graph and see that it lands on 36

hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

How much energy would it take to freeze 12.5 g of water?
PLS HELP ASAP! THANK YOU.
benefits of responsible citizenship​
The distance a cargo ship travels is proportional to time. In 2 hours, the ship travels 53 miles. The relationship between distance and time can be represented
Please help me it’s due today
Colin knows his book is 1 foot long. He uses his book to help him estimate the length of his bike.
Workers load 5 identical large crates and 3 identical small crates onto a freight elevator. The crates have a combined weight of 1375 pounds. Later that day, th
7. Hyperventilating will decrease respiration rate. Why?
How many 1/4 mile segments are in a 2 mile relay?
Which one is the answer please