ravenousphyco
ravenousphyco ravenousphyco
  • 14-07-2020
  • Mathematics
contestada

The same honey is sold in two different jars. Large jar (540g): £4.10 Small jar (360): £2.81 By considering the amount of honey per penny, workout which jar is the best value for money.

Respuesta :

nethujasrirankan
nethujasrirankan nethujasrirankan
  • 14-07-2020

Answer:

I would go with the smaller jar because the bigger jar is only less than 200 grams away from 360 but is more expensive

Answer Link

Otras preguntas

Rectangular classroom seats 72 students. If the seats were rearragned with 3 more seats rows in each row, the classroom would have 2 fewer rows. Find the origin
three consecutive even integers have a sum of 168. what's the value of the largest integer?
List the perfect squares between 100 and 500 that are even numbers
Write y= 3/4x + 1/2 in standard form. Thanks in advance. Also, could you please briefly explain how you did it, because these questions confuse me. Thank you. A
Write equation in function form 6-y=17x
how come some girls don't get period cramps?
Containment was a policy in which the U.S. tried to do what?
three consecutive even integers have a sum of 168. what's the value of the largest integer?
1/7(x+21)=-6 answer ?
three consecutive even integers have a sum of 168. what's the value of the largest integer?