meekb18 meekb18
  • 04-08-2020
  • Mathematics
contestada

a pack of 4 choclates cost 1.80 pounds how much is the price per unit

Respuesta :

monicadasilva04 monicadasilva04
  • 04-08-2020

Answer:

0.45p

Step-by-step explanation:

4 chocolates = £1.80

1 chocolate =  x

x= 1.80× 1 = 1.80÷4 = 0.45p

1 = 0.45p

I HOPE THIS HELPED :)

Answer Link

Otras preguntas

In an experiment, Plant 1 receives 10 grams less food than Plant 2. Plant 2 receives 3/5 the amount that Plant 3 receives. If Plant 3 receives 30 grams of food,
I have a bag of trail mix. One half of the bag is peanuts 1/4 of the bag is chocolate candies,1/4 of the bag is dried fruit. What is the probability that I wil
all of the following are aspects of the search process except?
convert phenol to anisole
1. Which of the following best relates behavior and evolution?o A. Inherited behaviors that don't allow animals to survive and relB. There's no link between inh
Which of the following ideas is supported by Darwin's observations of local variation among tortoises in the Galapagos islands? A: artificial selection B: adapt
Which statement describes the graph of the system of equations below? 1.5x + 0.2y = 2.68 1.6x + 0.3y = 2.98
An apple is placed 20.0 cm in front of a diverging lens of focal length 10.0 cm. Find the image distance and the magnification of the apple.
relationships among privet individuals or companies are governed by?
Which of the following could identify the transformation of a parabola with a vertex of (-4, -6) to parabola with a vertex of (1, /6)