prab01 prab01
  • 04-08-2020
  • Mathematics
contestada

$4.50 per 1 Kilogram

How many kilograms can you buy with $10

Respuesta :

Rsun4758
Rsun4758 Rsun4758
  • 04-08-2020

Answer:

2.23kg

Step-by-step explanation:

If you can get 1 kg for $4.50. You can perform a ratio to find out how much you get for $10.

1/4.50=x/10

.2222222=x/10

multiply the 10 on both sides

x=2.23 kg for $10

Answer Link

Otras preguntas

Which term describes the energy per unit charge in a circuit? a. Resistance b. Current c. Voltage d. Power
A team of 10 players is to be selected from a class of 6 girls and 7 boys. what is the probability that a randomly chosen team has 3 girls and 7 boys
Which modifier correctly completes the sentence? Allen knows how to speak very __________ in public. a. well b. good
it takes 21 minutes for 5 people to paint 7 walls. how many minutes does it take 3 people to paint 10 walls
How many solutions does 3x+6 = -1 - 3 + 4x have ? a. 2 b. 0 c. 1 d. Infinitely many
Which modifier correctly completes the sentence? Allen knows how to speak very __________ in public. a. well b. good
Find S20 for the geometric series 4 + 12 + 36 + 108 + … 5,034,043,187 5,123,498,245` 6,973,568,800 7,321,089,348
Which one of the following sentences correctly uses a comparative adjective? A. This is the worse picture I've ever seen. B. George has a bigger appetite than
hyperbole about school in general
The Internet may best be compared to a/an