heytheredeliah
heytheredeliah heytheredeliah
  • 11-08-2020
  • Mathematics
contestada

Someone pls help & at least try to show a little work . I will be marking someone brainliest ! & thank you sm i appreciate you !

Someone pls help amp at least try to show a little work I will be marking someone brainliest amp thank you sm i appreciate you class=

Respuesta :

sunflowersunset
sunflowersunset sunflowersunset
  • 11-08-2020

Answer:

4+7x=32

7x=32-4

7x=28

x=4

Step-by-step explanation:

Answer Link
ilaila
ilaila ilaila
  • 11-08-2020

Answer:

This is how I calculated it.

If the total is $912

And the equipment costs $612.

I did $912- 612= $300 (There's only $300 remaining after purchasing the equipment)

Each uniform costs $25

So I did $300:25= 12

The School purchased 12 uniforms.

Have a nice day.

Answer Link

Otras preguntas

5. What metaphor did Las Casas use to describe the natives and where does this metaphor come from?
Mrs. Bowlin organized the glue sticks into 7 bins. How many glue sticks were in each bin? ANSWER QUICKLY PLEASE ANYONE
How are you feeling today
2nd exercise of a 5-part course. Giving 100p for each. Total of 500p. (Everything must have a procedure) 2. Convert the next rectangular functions into polar fu
26. Which of the following is an equation for the line that is perpendicular to the line y = 2x - 9 and passes through the point (-4,5)? A. y = 2x+7 B. y = -1/
please help 10 points!
Where is the moon? I’m graduated so my points are up for grabs cause I’ll never use them. I have to at least as a question with it though.
Fahrenheit 451 Question
Governments collect taxes to
How did the terrain of Bunker Hill assist the Patriots in their battle against Britain?