rinaldomazzella
rinaldomazzella rinaldomazzella
  • 13-08-2020
  • Mathematics
contestada

Please help! ASAP!!! C:

Please help ASAP C class=

Respuesta :

wildberries14
wildberries14 wildberries14
  • 13-08-2020

Answer:

Equation: 5.88/3=p-0.75

The original price for apples was $1.21

Step-by-step explanation:

Equation explanation:

$5.88 divided by 3 pounds of apples = the original price per pound - the $0.75 increase in price

$5.88 for 3 pounds of apples

we divide 5.88 by 3 to see how much money it was per pound

5.88/3=1.96

subtract 1.96 from the price increase of .75

1.96-.75=1.21

Answer Link

Otras preguntas

The root operation for the adjustment of position of pacemaker. A) Reposition B) Revision C) Removal D) Repair
According to CA law, who are forbidden from using a cellular phone including hands-free devices while driving? 1) Only teenagers 2) Only adults 3) Both teenager
which of the following did leonardo da vinci sketch?
use the distributive property to rewrite each expression -6(r-8)​
Question 10(Multiple Choice Worth 1 points) (02.05 MC) Triangle ABC is a right triangle. Point D is the midpoint of side AB, and point E is the midpoint of sid
According to Deuteronomy 6, how are we to teach God’s commandments?
The typical stepwedge is constructed of? 1) aluminum 2) steel 3) wood 4) copper
Which aspect of globalization have a positive or negative effect on your company?
How would you ask a new student her name in French?
Find 24.7% of 169. Round to the nearest tenth.