ssheumaker
ssheumaker ssheumaker
  • 03-11-2014
  • Mathematics
contestada

A 32 oz bottle of fruit juice costs $6.72.

What is the cost of the juice per ounce?

$

Respuesta :

luana
luana luana
  • 03-11-2014
[tex]32\ ounces\ cost\ 6,72\$\\ 1\ ounce\ costs\ x\\\\ Making\ ratio:\\ 32-6,72\\ 1-x\\\\\ Cross\ multiplication:\\ 32x=6,72*1\\ 32x=6,72\ \ \ \ | divide\ by\ 32\\ x=0,21\$\\\\ One\ ounce\ costs\ 0,21\$.[/tex]
Answer Link

Otras preguntas

Compared with a force, a torque involves
Question 7 (Fill-In-The-Blank Worth 1 points) Fill in the blank with the correct form of the verb être: You may copy and paste the accented characters from this
70/x = 15/21 solve proportion
What is the answer to ( √2 - √3 )² =
(Math Question) Angle A is a complement of Angle B and the midpoint of Angle A is 36 degrees. Find the midpoint of Angle B.
Before he became king of england, james was already king of what country?
A researcher is studying whether 3-year-old children prefer to play with male or female toys. boys and girls are placed in a room filled with toys and the resea
According to the Arrhenius equation, changing which factors will affect the rate constant?
I need help again lol(picture is question)
In order to increase the amount of iron absorbed from a meal, you would: